İslam SohbetSelâm Alıp Vermek ile İlgili Hadisler

1 sene önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Münakaşanın zararları nelerdir? Birbiriyle tartışan iki sahabenin sebep olduğu şey nedir?

Ubâde bin Sâmit (r.a) şöyle anlatır:

“Bir gün Rasûlullah (s.a.v) Kadir Gecesi’ni haber vermek üzere Hâne-i Saâdetleri’nden çıkmışlardı. Tam o esnâda müslümanlardan iki birey ağız dalaşı etti. Efendimiz (s.a.v):

«‒Ben size Kadir Gecesi’nin ne vakit olduğunu bildirmek için çıkmıştım, filan ile filan ağız dalaşı edince o bilgi kaldırıldı (yani bana unutturuldu). İhtimal ki bu koşul hakkınızda daha hayırlıdır. Bundan Böyle Kadir Gecesi’ni (yirmiden sonraki) yedinci, dokuzuncu ya da beşinci gecelerde arayınız!» buyurdular.” (Buhârî, Îmân, 36)

Bu iki birey, ibadet ve zikir mahalli olan mescidde kavga ettiler, Allah Rasûlü’nün huzûr-i âlîlerinde seslerini yükselttiler. Hâlbuki Cenâb-ı Adalet şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber’in sesinin üzerine yükseltmeyin! Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber’e yüksek sesle bağırmayın; yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boş yere gidiverir.” (el-Hucurât, 2)

 Bu sebeple Kadir Gecesi’nin bilgisi kaldırıldı. Çağrıda Bulunmak ki münâkaşa, tartışma ve ağız dalaşı pek kötü bir şey ancak, hele Allah Rasûlü’nün huzûr-i âlîlerinde hürmetsizlik yapmak, ses güçlendirmek böylece büyük bir günah fakat iki birey bu hataya zihin umum olarak bütün mü’minler cezalandırılmıştır.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Nebevi’den 111 Anı, Erkam Yayınları

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678