Yerel Sohbet Jeotermal serada yılda bin ton domates üretiliyor

1 sene önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde kurulan bir serada jeotermal enerji kaynaklarından faydalanılarak yılın 12 ayında inorganik domates üretimi gerçekleştiriliyor. Yılda bin tona dek üretimi yapılan domatesler, Avrupa ülkeleri ilk önce elde etmek üzere iç piyasada da satışa sunuluyor.

Jeotermal enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olan Yozgat’ta, jeotermal kaynaklar termal turizm tesisleri ilk kez edinmek üzere ev ısıtılması ve seracılık gibi alanlarda kullanılıyor. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 2008 yılında kurulan ve jeotermal enerji ile ısıtılan serada, topraksız tarım uygulaması ile yılın 12 ayı hormonsuz inorganik salkım domatesi üretiliyor.

25 bin metrekare alana sahip tesiste topraksız tarım uygulamasında bambus arılarının döllemesinden de faydalanılıyor. Yılın 12 ayında yaklaşık bin tona değin üretilen domatesler Rusya, Romanya, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilirken, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere de gönderilerek satışa sunuluyor.

80 derece sıcaklıkta jeotermal sıcak su ile ısıtılan serada domates üretimi kış mevsiminde de devam ediyor. Serada 25 kişi domates üretimi yaparak konut ekonomisine katkı maddesi sağlıyor.

Sera sorumlusu Munise Künbetli, 25 bin metrekare alanda domates üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyerek “ Jeotermal kaynaklı sıcak suda ısıttığımız seramızda topraksız tarımla inorganik domates yetiştiriciliği yapıyoruz. 2008 yılında üretime 10 bin metrekare alanda başladık şu an üretim yaptığımız bölge 25 bin metrekare alana çıktı. Yılda 800 ila bin ton arasında değişen bir üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz domatesler Almanya, Rusya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilirken yurtiçinde de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerimizde de büyük alaka görüyor. Yılın 12 ayı burada salkım ve tane domates üretimi yapıyoruz. Bambus arılarımızdan faydalandığımız için domatesin tadı ve kokusu çok hoş oluyor, üretimimiz yılın 12 ayı devam ediyor” dedi.

Serada çalışan Başar Bektur ise, “Bu serada ben 10 yıldır çalışıyorum. Topladığımız domatesler yurt dışından ve içinden fazla rağbet görüyor. Tadı ve kokusu fazla bir domates. Ekmeğimizi buradan çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740