KadıncaHamilelikte sık idrara çıkma neden yaşanır artan rahim mesaneye zorlama yapıyor!

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Hamilelikte sık idrara çıkma konusunda Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay bilgiler verdi.  

Gebelikte; karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, sık idrara çıkma, kabızlık, kramplar birçok kadının yaşadığı şikayetler arasındadır. Bu belirtiler çoğunlukla gebeliğin doğasında yer alır. Fakat gebelikteki her şikayet özenle sorgulanmalıdır, kimi zaman fizyolojik görünen sorunlar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma;

Gebelikle beraber üriner sistemde belirgin şansın dönmesi oluşur. Gebeliğin ilk aylarını takiben;  böbrek, mesane, idrarı taşıyan kanallarda fizyolojik birtakım şansın dönmesi olur. Böbrekler ve idrarı mesaneye taşıyan kanallarda (üreter) genişlemeler izlenmektedir. Bu yükselme ve genişlemedeki en kayda değer neden, büyüyen anne rahminin mekanik baskısıyla rahatça akamayan idrarın akış yönünün tersinde birikmesi ve böbreklere gelen kan akımındaki artışdır.  Ayrıca gebelikte artan progesteron hormonun da idrar kanallarının genişlemesinde katkısı vardır. Gebelikte böbrek ve idrar kanallarında meydana gelen genişleme, gelişen idrar yolu enfeksiyonlarının kayda değer bir nedenidir.Gebeliğin 4. Ayından itibaren, böbreklere dışarı giden kan akımı %70-75 oranında artar. Bu büyüme kanda üre ve kreatinin düzeylerini düşürür. Gebeliğin son aylarında ise üre, ürik asit ve kreatinin değerleri hamilelik öncesi düzeye ulaşır. Hamilelik zehirlenmesi olarak aşina preeklampsi durumunda, ürik asit değerlerinde artış izlenir. Oysa doğru bir karşılaştırma yapılabilmesi için gebelik öncesi değerlerinin bilinmesi gerekir.

Buradan çıkaracağımız sonuç ise; hamilelik öncesi hazırlık ve hekim kontrolü ile hamileliğin planlanması olmalıdır.

Gebelikte su ve tuzlu metabolizmasında keskin değişiklik yaşanır. hayranlık uyandıran bir denge söz konusudur. Gelişen kan akımı ve gebelikde artan progesteron hormonunun oluşturduğu idrar kanallarında genişleme etkisi ile tuzlu atılımına aşinalık oluşur. Oysa büyük bir denge devreye girer ve çoğalan tuz bağnaz hormonlar ile emilim artar. Ve tuz kaybı engellenmiş olur.

Gebelik süresince sık idrara çıkma tüm anne adaylarının açıklama ettiği bir sorundur. Anne rahminin büyümesinin oluşturduğu mekanik etkinin de katkısıyla, gebeliğin 3. ayından itibaren tuvalette geçirilen süre artar. Anne adayı gece uyku arasında da idrar yapma ricası ile uyanır. Tuvalete çıkma sıklığı ile ilgili sıradan bir sayısal layık yoktur. Özellikle gece uykuda yaşanılan bu bölünmeler, anne adayında dermansızlık oluşturabilir. 

İdrar sıklığındaki artışın nedenleri:

-En manâlı neden daha süratli bir kan akımı ile böbreklerin daha fazla çalışması,

-Hamilelik hormonları ile böbreklere gelen kan akımının artması,

-Gelişen anne rahminin mesaneye yaptığı baskı.

Unutulmaması gerekenler:

Sık idrara çıkma gebeliğin fizyolojik bir sonucudur. Gebeliğin 3. Ayından itibaren başlayan bu durum, 4. Ayın ardındaki azalabilir. Anne adayı 16-26. Haftalar aralarında daha rahat bir dönem geçirirken, son 3 aylık dönemde şikayetler yeniden artar. Çünkü bebeğiniz hamileliğin son ayında doğum kanalına inmiş ve mesaneye baskısı artmıştır. Eklenen idrarda yanma, kasık ağrısı, kanlı idrar yapma durumunda mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü bu şikayetler böbrek ve idrar yolları ile ilgili ciddi hastalıkların ve enfeksiyonların bir belirtisi olabilir. Sık idrara çıkmaya eklenen susuzluk, halsizlik, dermansızlık gibi şikayetler şeker hastalığının da belirtisi olabilir.  Tüm gebelerimizin özlem ve tokluk kan şekerine bakılmalı ve gebeliğin 24-28. Haftaları aralarında şeker yükleme testi yapılmalıdır.                 

ÖNERİLER

Bilhassa aktif alıştırma hayatı devamlı kadınlar için, sık idrara çıkma sosyal hayatını etkileyen bir durumdur. Her anne adayına yaşanılan durumun normal olduğu bilgisi verilmelidir.  

Tuvalet ihtiyacı geldiğinde idrarını kuşkusuz tutmamalıdır.

İdrarını yaparken hafifçe öne eğilmeli, böylece idrar kesesini adamakıllı boşaltması sağlanacaktır.

Anne adayının günde minimum 2,5 litre su içmesi önerilmelidir. Keza diüretik etkisi olan çay, kahve tüketiminin azaltılmalıdır. Anne adayı içecek olarak süt, ayran, kefir ve su içmelidir. Keza gebelik döneminde idrar kaçırma şikayeti de sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adayına pelvis kaslarını güçlendirecek Kegel egzersizleri öğretilmeli ve sık aralıklarla yapması önerilmelidir. Kegel egzersizleri ahenkli yapılması hem doğumu kolaylaştırır, hem de idrar kaçırma sorununu azaltabilir. Unutulmaması gereken ise Kegel egzersizlerine gebeliğin ilk günlerinden itibaren başlanılmalıdır. Ve lohusalık döneminde de devam edilmelidir.           

Gebelerimiz idrar çıkma sıklığını eksilmek için keza kendi bedenleri ayrıca de bebekleri için fazla güvenli olmayan olan uygulamalara başvurabiliyor.

Yanlışlar:

1-Akışkan alımının kısıtlanması

2-İdrarın tutulması

 Kuşkusuz yapılmaması gereken ve idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıran bir durumdur. Her bayan bu konuda uyarılmalı ve bilgilendirilmelidir.

    

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678