Yerel SohbetElmalı: Kuraklık Korkutucu seviyede

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyyup Elmalı, Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Yozgat’ta kuraklık düzeyinin korkulan boyuta ulaştığını söyledi. Buna rağmen üretimin devam etmesi, çiftçinin teşvik edilmesi gerektiğine değinen Elmalı, “Devletimizin bu noktada çitçiye desteklerini artırması gerekiyor” dedi.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine kadar Türkiye genelinde büyük bir kuraklık olduğunu gösteren Elmalı, “2021 yılı için büyük bir kuraklıktan bahsediyoruz. acilen kar yağışının yarım metre olması gerekiyordu. Halen kar yağmadı, yağmur da yağmadı. Büyük bir kuraklık tehlikesi görünüyor. Bu konuda özellikle tüketicilerin suyu tedbirli kullanması gerekiyor. Tarım ve tarım dışı kullanıcıların suyu tasarruflu kullanmaları gerekiyor. Sanayi bölümünde, arazide, evde suyu özellikle bu saatten daha sonra daha titiz uygulamak gerekiyor.” dedi.

Herkesin suyu kullanırken tasarruflu davranması gerektiğine dikkat çekici eden Elmalı, “Bizlerin de tedbir almamız gerekiyor. Nerede bir su bulursak onun önüne baraj yapmamız gerekiyor. Suyu tarımda da fazla ekonomik kullanmamız gerekiyor. İşte damlama sistemini özellikle tarımda kullanarak bu sıkıntıların önüne geçmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Bağlı bu bahsettiklerim Yozgat ve Türkiye genelini kapsıyor” dedi.

Elmalı, çiftçinin önünün açılması ve destek paketlerinin çiftçiye özel olarak da hazırlanması gerektiğini belirterek, “Çiftçiyi tarladan çektiğiniz süre geri tarlaya gitmesi çok şiddet olacak. Onun için de bu konuda Türkiye’de çiftçinin önünün açılmasını istiyoruz. Çiftçilerimiz üretmeye devam etsin. Çünkü pandemi sürecinde tarıma olan tartı daha da arttı. Genel başkanımız da bunu tekrar tekrar dile getiriyor. Çünkü tarıma hükmeden dünyaya hükmedecek. Imal mutlaka ülkemizde olması lazım. Onun için de borçların yapılandırılması lüzumlu. Yağmur, balçık, don, doymuş, kuraklık, pandemi demeden güç şartlarda üretim yapan, soframıza gelen gıdaları üreten eli öpülesi çiftçilerimizin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi ve özel bankalara olan borçlarının faizleri silinip beş yıla bölünüp ödemeleri gerekir” ifadelerine yer verdi.

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze Sohbet Trend Sohbet Balım Sohbet Hilal Sohbet

Mobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678