Geveze SağlikAşırı Hijyene Dikkat !

1 sene önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

AŞIRI HİJYEN İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA NEDEN OLABİLİYOR

Aşırı hijyen, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemiyor. Aksine daha sık görülmesine yol açıyor. Özellikle genital organların temizlenmesinde antiseptiklerin kullanılması önerilmiyor.

Kamuoyunda bilinenin aksine fazla hijyen idrar yolu enfeksiyonlarını önlemiyor. Tersine bilinçsizce kullanılan hijyenik maddeler ve antiseptikler genital organlarda mikrop florasını bozarak zararlı mikropların artışına, dolayısıyla enfeksiyon riskine yol açabiliyor. Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker konuyla ilgili olarak antiseptiklerin, vajinada mevcut olan mikrop florasını bozarak zararlı mikropların artışına, dolayısıyla enfeksiyon riskine yol açabileceğinin altını çiziyor ve ekliyor “Tuvaletten daha sonra temizleme alışkanlığı da, idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinde önemli rol üstleniyor. Temizliğin önden arkaya dürüst olması gerekiyor. Somurtkan halde anal yoldaki mikroplar idrar yoluna taşınabiliyor.”

İdrar yolları enfeksiyonları, erişkinlerde en sık antibiyotik kullanılan rahatsızlıkların başında geliyor. Genelde dinç kişilerde ortaya çıkan bu hastalık ayakta çare ediliyor. Oysa, çare ihmalkârlık edildiğinde rahatsızlık ağır tablolara neden olabiliyor.

Prof. Dr. Yalçın İlker, “Bu enfeksiyonların çare edilmemesi böbrek iltihabına, böbrek kaybına ve hatta ölüme kadar gidebiliyor. Tüm idrar yolu enfeksiyonlarının %75 ine koli basili bakterisi niçin oluyor. Kadınlarda erkeklere oranla 25 kat daha pozitif görülmesinin nedeni ise, idrar kesesinden sonraki idrar yolunun kadınlarda çok daha kısa olması. Erkeklerde de prostat bezi enfeksiyonları kayda değer sıhhat sorunlarına yol açıyor ve çare süreci daha engebeli geçiyor. Çünkü prostat bezine yerleşen bakterilerin ayrıntılarıyla ortadan kaldırılması olası olmuyor.” diyor ve ekliyor “Bakteriler, idrar olunca esas olarak idrar yaptığımız delikten içeri giriyorlar. Beden direnci genelde, bu esnada idrar yollarına ilerlemeye çalışan bakterileri öldürüyor. Fakat öldürülmediğinde veya fazla sayıda bakteri girdiğinde enfeksiyona neden oluyor. Kadınlarda görülmesinin en büyük nedeni ise cinsel ilişki esnasında giren bakteriler. Bundan korunmak için de, cinsel ilişkiden sonra idrara çıkmak gerekiyor. Çünkü ilişkiden sonradan idrar kesesini boşaltmak koruyucu etki yapıyor.”

İdrar Yollarında En Fazla Görülen Enfeksiyonlar ve Belirtileri

En sık görülen idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesi kaynaklı oluyor. “Sistit” olarak adlandırılan bu enfeksiyonun birincil belirtisi de, fazla sık idrara çıkmak oluyor. Sıklığı 1.5 saatte bir den, 15 dakikada bire değin değişiyor. Bu duruma, idrar yaparken hissedilen yanma da eşlik ediyor. İdrarda kanama ve hafif ateş de ara sıra görülen belirtiler aralarında yer alıyor.

Tanı ve Çare Yöntemleri

Prof. Dr. Yalçın İlker idrar yolu enfeksiyonlarında tanı yerleştirme ve tedavi yöntemlerinin önemine dikkat çekiyor. İlker, “Kişiyi hekime getiren bu şikayetlerin gerisinde, fizik muayene yapılıyor. İdrar kesesinin olduğu bölgede hassaslık saptanıyor. İdrar tahlili ve idrar kültürü yaptırılıyor. Bu tahlillerde enfeksiyon bulguları ortaya çıkarsa, enfeksiyonun türüne kadar antibiyotik belirlenerek tedaviye başlanıyor. Genelde 3-5 gün süren tedavi süreci, enfeksiyonun ortadan kaldırılması için tatmin edici oluyor.” diyor.

Prof. Dr. Yalçın İlker, Sistit in gebelikte çok rastlanan bir durum olduğunu, oysa hamilelikte her antibiyotik kullanılmadığı için kadınların mutlaka hekime başvurup, uygun ilacı alması gerektiğini belirtiyor. İlker, “Cinsel aktivitenin aniden arttığı durumlarda da Sistit sık görülüyor. bu nedenle, özellikle balayına çıkan çiftlerde ortaya meydana çıkan idrar yolu enfeksiyonları “balayı sistiti” olarak adlandırılıyor.” diyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Mikrobiyolojik Misal Almanın Önemi

Kadınlarda daha sık görülmekle beraber, erkek hastalarda da azımsanmayacak derece yaygın olan idrar yolu enfeksiyonları, doğru antibiyotikle çare edilmeyen hastalarda ağır tablolara neden olabiliyor. Bu konuya dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, bu denli sık görülen ve önemli sonuçlar yaratabilen enfeksiyonların tedavisinde kullanılacak olan antibiyotiklerin mikrobiyolojik veriler ışığında seçilmesinin gerekliliğini vurguluyor. Dr. Hakko konuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “İdrar yolu enfeksiyonlarına genel olarak barsakta bulunan bakteriler niçin oluyor. İdrar yolu enfeksiyonuna en sık yol açan, toplumda koli basili olarak bilinen “Escherichia coli” oluyor. Bu ve bunun yarı diğer bakteriler antibiyotiklerle karşılaştıkça direnç geliştiriyor ve antibiyotikleri etkisiz hale getiriyor. böylece tedaviye başlamadan önce (tek bir doz deha antibiyotik almadan) hastadan mikrobiyolojik kültür alınarak, hangi antibiyotiklere karşı aklıselim olduğunun saptanması gerekiyor. Bu sayede doğru antibiyotikle etkin tedavi yapılması ve bakterinin direnç geliştirmesi önleniyor.”

Uzun dönemli tedavi gerektiren prostat enfeksiyonları; ağır seyreden, damardan antibiyotik tedavisi gerektiren böbrek enfeksiyonları ve sık tekrarlayan enfeksiyonlarda Antibiyogram yapılmasının durum olduğunu söyleyen Dr. Hakko, kültürde üremeyen mikoplazma, klamidya ve üreoplazma gibi bazı bakterilerin tanısında kullanılan diğer yöntemler de olduğunu belirtiyor. İdrar ve kan örneklerinde çalışılabilen bu testler, doğrudan bakterinin saptanması ve hedefe yönelik tedaviyle etkili tedavinin uygulanmasına tezgâhtar oluyor. Dr. Hakko, idrar kültüründe üreme olmaması, bahşedilen antibiyotiğe cevap vermeme ve tekrarlayan enfeksiyonlarda da bu testlerin yapılmasının faydalı olacağını vurguluyor.

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678