Genel Trend Chat – Sohbet Salonları

1 sene önce Admin tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Trend Chat – Muhabbet – Sohbet – Trend Canlı Odalar – Salonlar

Anında destek için müşteriler Trend sohbeti tercih ediyor. Ancak nadiren tatmin olurlar – çoğu müşteri sohbet deneyimi hüsranla sonuçlanır.

İşletmeler hızı tercih eder – hızlı bağlantı süreleri ve daha hızlı yanıtlar. Ama işte kopukluk: tüketiciler, biraz daha uzun sürse bile sorunlarının çözülmesini daha çok önemsiyorlar.

Müşteri memnuniyetini trend Chat hızı ölçütlerine göre önceliklendiren işletmeler büyük faydalar görecektir. Tüketicilerin sadık kalma, olumlu sözlerle meşgul olma ve zahmetsiz Trend sohbet deneyimleri sunan işletmelerde ayda 500 dolara kadar fazladan harcama yapma olasılığı daha yüksektir.

Ancak işletmeler düşünüyor müşteriler tercih eder telefon

Anında destek için müşteriler canlı sohbeti tercih ediyor. Ancak nadiren tatmin olurlar – çoğu müşteri sohbet deneyimi hüsranla sonuçlanır.

İşletmeler hızı tercih eder – hızlı bağlantı süreleri ve daha hızlı yanıtlar. Ama işte kopukluk: tüketiciler, biraz daha uzun sürse bile sorunlarının çözülmesini daha çok önemsiyorlar.

Müşteri memnuniyetini canlı sohbet hızı ölçütlerine göre önceliklendiren işletmeler büyük faydalar görecektir. Tüketicilerin sadık kalma, olumlu sözlerle meşgul olma ve zahmetsiz canlı sohbet deneyimleri sunan işletmelerde ayda 500 dolara kadar fazladan harcama yapma olasılığı daha yüksektir.

şletmeler, canlı sohbetin yalnızca bir maliyet merkezli destek kanalı: gücüne sahiptir işlerini büyütmek.

işletmelerin oranı canlı sohbet sunmanın satışlar, gelir ve müşteri sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor% 38

Canlı sohbet desteği sunan tüketicilerin oranı bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir

Canlı sohbet desteği sunan tüketicilerin, bir şirkette kalma veya bir şirketten tekrar satın alma olasılığı daha yüksektir

Tüketiciler tercih ediyor canlı sohbet desteği

Sosyal medya aracılığıyla destek sunan işletmelerin popülaritesinin artmasına rağmen, canlı sohbet hala tüketicilerin tercih ettiği destek kanalı olarak hüküm sürüyor.

Teorik olarak canlı sohbet, minimum çabayla onlara anında yardım sunar.

Canlı sohbet görüşmeleri zahmetsiz olmalı

Tipik hayal kırıklıkları şunları içerir:

  • Canlı sohbet mevcut olarak görüntülenmesine rağmen çevrimiçi olmama desteği
  • Canlı sohbet sırasında bağlantının kesilmesi
  • Özellikle sohbet öncesi formların olduğu yerlerde canlı sohbet başlatmak için çaba gerekir

Trend Chat’le veya müşteri geçmişini silip süpürmek için hiçbir bahane yok

Tüketiciler tanınmak istiyor. Bir işletmenin kendilerini sonsuz bir şekilde tekrar etmeden bir bilet numarası olarak değil, bir birey olarak gördüğünü bilmek isterler. Ancak işletmeler, modern tüketicinin tüm kanallarını kapsayan tutarlı, birleşik bir müşteri hizmeti yaklaşımı sağlamayı zor buluyor.

trend Chat odaları

Tüketiciler değer yüksek kaliteli destek aşırı hız

95 , yardım kalitesinin daha yüksek olduğu anlamına gelirse daha yavaş desteği tercih edeceklerini söylüyor.

Geleneksel bilgelik, tüketicilerin anında destek istediğini varsayar, ancak bu mutlaka doğru değildir. 20 tüketiciden 19’u , hızlı, düşük kaliteli destek yerine daha yavaş tempolu ve kişiselleştirilmiş uzman desteği almayı tercih ediyor.

Tüketiciler yapmaz Trend canlı sohbete güvenmek

Canlı sohbet kötü bir üne sahiptir. Tüketiciler yüksek kaliteli, hızlı destek beklemezler. Canlı sohbete ilişkin beklentileri düşük, ancak yine de telefon, e-posta ve sosyal medya desteği yerine bunu tercih ediyorlar.

Canlı bir sohbet sohbeti başlatırken, tüketicilerin% 40’ı ihtiyaç duydukları desteği makul bir süre içinde alacaklarından emin değil.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781