Yerel SohbetSinop’un ‘kuş adası’ydı, kuşlar gitti isimleri kaldı

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

– Sinop’ta 45 yıl önce adeta bir ‘kuş adası’ olan, yetiştirilen zeytinleriyle anılan bölgede; süre içinde bir mahallenin gelişmesiyle; kuşlar sokak isimlerinde zeytinlikler ise mahallenin adıyla anılır oldu.
Sinop’un Ada Mahallesi ve Zeytinlik Mahallesi’nde cadde ve cadde isimleri genelde kuş isimlerinden oluşuyor. Bu durum özellikle Sinop’a gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Eski zamanlarda ağaçlarla doymuş olduğu ve çok sayıda kuş çeşidinin bir arada yaşadığı tanıdık bölgede bu şart gerçekten ibretlik bir hikayeye sahip. Mahallenin eskilerinin anlatımına göre 70’li yıllarda burası neredeyse bir ‘kuş adasıydı’. Sonrasında Sinop’un gelişim bölgesinde yaşanan bir heyelan yapılaşmayı bu bölgeye kaydırdı. İlk yapılaşmalarla beraber gelişen bölgede Ada Mahallesi ortaya çıktı. Yakın zamanda da Ada Mahallesi’nin bir bölümü Zeytinlik Mahallesi olarak alınan kararla ayrıldı. Ada ve Zeytinlik Mahallelerinde eski kuş çeşitliliği görülmez zeytinlikler yetişecek bölge bulamaz oldu.
O zamanları anlatan Abid Muslu, “Ada Mahallesi benim 75’li yıllarda burada iş lisesinde okuduğum zamanlarda buralar tarlalıktı harman yerleriydi. Bu adada başlıca kuşlar yaşardı. Kuş çeşitleri başlıca serçe gibi, bıldırcın gibi kuşlar avlanırdı bu bölgede. 75’ten sonra burada bir semt oluştu. Ada Mahallesi. Genelde burası kuş bölgesi olduğu için sokaklara da başlıca kuş ismi konmuştur. Sokaklardaki kuş isimleri buradaki doğal kuş cenneti olmasından kaynaklanıyor. Ondan sonradan semt olunca burası betonlaştı. Bu kuş cinsleri buradan ayrıldılar. Çünkü yaşam bölgesi kalmadığı için bu bölgeyi terk ettiler. Eğri planlamanın yüzünden bölgede hayvan, ağaç, kalmadığı için bu yeşillik olan zeytinlik bölgesinde zeytinler kesilerek zeytinde kalmamıştır. Zeytinlik ismi hoş zeytin yetiştiriliyordu oradan geliyor. Bu bölgede binalar yapıldıktan sonra burada zeytin üretimi ve zeytin yetiştirimi de sona ermiştir. Yalnızca sokak isimlerinde yaşıyor diğer bir şey değil. Herhangi bir kuş cinsi yoktur. Ara ara pat pat bıldırcınlar görülür kış aylarında o da yeteri derece de kalmamıştır. Çoğunlukla yeşillik kalmadı manâsız bahçe alanı da kalmadı“ dedi.
Yeni neslin kendi birçok güzelliği göremediğini dile getiren Tarık Başkaya (62), “Vallahi 70’lerde 75’lerde biz bu Zeytinlik ve Ada Mahallesi’nde Eylül ayından sonra bıldırcına gelirdik lüküsle. O zaman gelenek halindeydi. 10 tane 15 tane tutardık giderdik. Defalarca buralar tarlaydı. Zeytinlikti. Ama biz ne yaptık. Doğayı katlettik. 85’te heyelan meydana gelince kent bu tarafa kaydı. Heyelan nedeniyle bu tarafa kaydı. Bu tarafa kayınca da defalarca çarpık kentleşme oldu. Ben yönetici olsaydım bahçe içinde bir dönüm arsaya 23 kat yapardım. Aynı bodrum evleri gibi bir renge boyardım. bari doğallıkta katardım. Önceden saka tutardık burada kafesle. Derhal isimleri kaldı. Leylak Sokak var, Saka Sokak var, İskete Sokak var, Melis Sokak var, Bıldırcın Sokak var tümü var ama şimdiki tür bunları bilmiyor. Görmüyor göremiyor. Niye çünkü doğayı perişan ettik. Bugün 7 Ocak maalesef havayı görüyorsunuz. Ben kısa kolluyla geziyorum. Önceden kar kış kıyametti. Araçlar inemezdi. O vaziyetten ne ayla geldik. Doğayı biçare edersek ne yağmur olur ne kar olur kuraklık peş peşe kazanç. Tek beklentim çocuklarımız da inşallah bizim gördüklerimizi görebilirler. Lakin bu şekilde yalnızca ansiklopedilerden görürler” diye konuştu.
Sinop’un Ada ve Zeytinlik Mahalleleri’nde yer alan bazı sokak isimleri şöyle: Atmaca, Bıldırcın, Bülbül, Güvercin, Kanarya, Keklik, Kumru, Leylek, Papağan, Saka, Martı, Serçe, Sülün, Sığırcık, Çulluk, Ördek, Üveyik, Şahin, Çalı Kuşu, Kırlangıç ve Arı Cadde. Keza Kartal ve Kuşlar Caddeleri’nin yanı sıra Aşiyan (kuş yuvası) isminde sokakların da bulunması Sinop’ta kuşlara olan özlemin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA göre geçilen tüm Sinop haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Sinop Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678