Yerel Sohbet‘Şiddete uğrayan kadın, fiilen öldürme eyleminden kurtulan kadındır’

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)ANTALYA Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu üyesi Avukat Esra Gençer Özdemir, şiddete maruz kalan kadınların çoğunun fiilen ölümle yüz yüze geldiğini belirterek, “Silahla, bıçakla yaralanan, boğazı sıkılan kadınlar. doğrusu öldürme eyleminden sağ kurtulan kadınlardır” dedi.
Avukat Esra Gençer Özdemir, Türkiye’de derhal her gün yaşanan kadına karşın güç olaylarını değerlendirdi. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un şiddet mağdurlarını koruduğunu aktaran Avukat Özdemir, “Fakat ne eyvah ki uygulamada büyük sıkıntılar var. Bu yüzden, hayatta kalan kadın, tekrar şiddete maruz kalmamak için telefonunu, adını veya şehrini değiştirmek zorunda kalıyor” dedi.
‘TEDBİRLERLE BİRÇOK KADININ HAYATI KURTULABİLİR’
6284 sayılı yasanın keza güç gerçekleştiğinde ayrıca de zorlama ihtimali laf konusu olduğunda uygulanması gerektiğine değinen Esra Gençer Özdemir, ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesinin böylece manâlı olduğunu, şiddetin çoğunlukla göz tarafından tarafından geldiğini, faillerin tehditlerle başlayan eylemlerinin cinayetle son bulabileceğini gözeterek alınan tedbirlerle çoğu kadının hayatının kurtarılabileceğini kaydetti.
‘ELEKTRONİK KELEPÇE YAYGINLAŞTIRILMALI’
Tüm bunlara rağmen son zamanlarda 6284 sayılı yasa gereğince önlem kararı almakta eskisine göre güçlük yaşandığını, önceden 6 ay vakit ile bahşedilen önlem kararlarının 1 ay vakit ile verildiğini aktaran Avukat Esra Gençer Özdemir, pandemi döneminde şiddet mağdurlarının bu şekilde her tarafta mağdur edildiğini söyledi. Elektronik kelepçe uygulamasının yaygınlaştırılmasının elzem olduğunu söyleyen Özdemir, “Zor fiilleri söz konusu olduğunda etkili, orantılı ve caydırıcı cezalar uygulanırsa, 6284 kapsamında gereken tedbirler alınırsa çoğu kadının hayatı kurtulacaktır” ifadelerini kullandı.
ÖLDÜRME EYLEMİNDEN SAĞ KURTULAN KADINLAR
Şiddete maruz kalan kadınların çoğunun doğrusu ölümle yüz yüze geldiğini söyleyen Avukat Esra Gençer Özdemir, “Silahla, bıçakla yaralanan, boğazı sıkılan kadınlar sahiden öldürme eyleminden sağ kurtulan kadınlardır. Ne var ama bu suçlar ‘öldürmeye teşebbüs’ değil, ‘kasten yaralama’ olarak değerlendirildiği için failler tutuklanmıyor ve daha güvenli olmayan güç eylemlerini gerçekleştirmeye devam ediyorlar” dedi.
Avukat Özdemir, hırsızlık suçu laf konusu olduğunda gösterilen özenin, bu suçlarda da gösterilmesi durumunda zor eylemlerinin azalacağını söyledi.
‘CEZANIN CAYDIRICILIĞI YOK’
Antalya Barosu avukatlarından Serap Ertuğrul ise kadının dehşet ve panikle telefonlarını, ismini ve hatta yaşadığı şehri başkalaştırmak zorunda kaldığını açıklama ederek, “Bakıyorsunuz, cezaevinde olması gereken adam dışarıda. Bu tür insanlar tutuklanmayınca, kadınlar da dışında hapis hayatı yaşıyor. Cezanın caydırıcılığı değil. Kadını, kadın sığınma evine iten sebep, dıştan etkili önlem alınmaması” diye konuştu.DHA-Genel Türkiye-Antalya Süleyman EKİN
2021-01-09 10:11:25

Anadolu Ajansı, DHA, İHA kadar geçilen bütün Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin yasal muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678