Yerel SohbetProf. Dr. Kumru: Çocuk annelerden doğan bebeklerin ölme ihtimali yüzde 7

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)ANTALYA’da Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, erken yaşta evlendirilen çocuklardan, çocuk sahibi olmasının beklenmesinin yanlış olduğuna dikkati çekerek, “Erken yaşta evlendirilen annelerden doğan bebeklerin ölme ihtimali yüzde 7” dedi.
Türk Jinekolojik ve Obstetrik Derneği Antalya Şubesi Başkanı, Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, çocuk yaşta gebeliğin, 19 yaş altındaki hamilelik olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kumru, “Yani anne eğer 19 yaşın altındaysa, doğum yaptığı vakit buna çocuk yaşta hamilelik veya adölesan hamilelik diyoruz. Adölesan gebelikle ilgili dünyada birçok veri var. Çocuk yaşta gebelikler, özellikle az gelişmiş ülkelerde rastlanılan bir durum. Sosyoekonomik durumu iyi olmayan toplumlarda daha sık görülmektedir” dedi.
6 BİNDEN ARTI YAYININ TOPLANDIĞI ÇALIŞMA
Çocuk yaştaki gebeliklerle ilgili yapılan değerlendirmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Selahattin Kumru, dünyada yapılan 6 binden fazla yayının toplandığı bir çalışmada, adölesan gebeliklerin iyi veya fena olup olmadığı, bazı riskler yönünden büyüme olup olmadığına ilişkin bilgiler olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Komşumuz İran’da yapılan çalışmada, 2 bin 357 çocuk yaşta hamilelik değerlendirilmiş. Bunlardan yüzde 20’sinden fazlasında gebelerin suyu erken gelmiş. Hamilelik zehirlenmesi yüzde 7.1 olarak görülmüş. Bu alışılagelmiş toplumlara göre en üstteki seviyedir. Öteki etkileri ise kalp hastalığı yüzde 3, guatr ile ilgili hastalıklar yüzde 7 olarak görülmüş. Adölesanlardan doğan bebeklerin yüzde 39’u erken doğmuş, yüzde 32’si de ufak doğum ağırlığı ile dünyaya gelmiş, bunların yüzde 6.9’u kaybedilmiş. Adölesan annelerden doğan bebeklerin ölme ihtimali yüzde 7’ye yakın. Bu rakam oldukça yüksek.”
YÜZDE 30’U ERKEN DOĞMUŞ
Yeniden başka bir çalışmanın Hindistan’da yapıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Kumru, “Bu çalışmanın sonuçları da bir önceki çalışmayı destekler nitelikte. Burada da yüzde 30’u erken doğmuş. Yüzde 40 neredeyse düşük doğum ağırlıklı dünyaya gelmiş. Yüzde 5’i de ölü dünyaya gelmiş. Yani adölesan gebelikleri bu bakımlardan tehlike aşağı. Ayrıca adölesan gebelikleri annede daha sık kansızlık, anemi, daha çok yüksek tansiyonla giden hastalıklar, daha çok diyabet, idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunları beraberinde taşımaktadır” dedi.
RİSKLİ GEBELİK
Adölesan gebeliklerin tehlikeli gebelikler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Selahattin Kumru, konuya ilişkin Türkiye’de de fazla sayıda alıştırma olduğunu aktardı. Vaka sayıları fazla olmakla birlikte, bu çalışmalardan birinde 100 tane çocuk yaşta gebeliğin değerlendirildiğini gösteren Prof. Dr. Kumru, şöyle konuştu:
“Bunlarda daha fazla düşük tehdidi ve daha fazla gebelik zehirlenmesi gördüklerini açıklama etmişler. Düşük doğum ağırlıklarını daha çok gördüklerini belirtmişler. Bebeklerde daha ufak doğum ağırlıkları ortaya çıkıyor. Yine bizim köklü hastanelerimizden Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde yapılan bir çalışmada, çocuk yaşta gebeliklerin daha geç doktora gittiklerini tespit etmişler ve erken doğum ihtimalinin 2,5 kat arttığını, gebelik zehirlenmesi ihtimalinin de 2 kattan daha fazla arttığını saptama etmişler. Dolayısıyla erken yaşta gebelikler tehlikeli gebeliklerdir. Olası olduğu dek adölesan gebeliklerden kaçınmak gerekir. Kamuoyunda gündemde yer işgal eden bir takım kişiler, tıp doktoru olmayan, veya siyasetçiler, adölesan gebelikleri özendirir şekilde direktifler yapmaktalar. Adölesan kendisi çoğaltma çağında olan birisidir. Yani 19 yaşın altındaki, 13, 14, 15 yaşındaki çocuklar daha çoğalma çağında, eğitim alma ihtiyacı olan, eğitilmesi gereken çocuklardır. Dolayısıyla bu yaştaki çocuklar psikolojik olarak da gebeliğe hazır değildir. Ülkemizde de bu konuyla ilgili kanuni düzenleme vardır. 18 yaşından önce evlendirilmeleri yasaktır. Bu kanun çok yerindedir ve dikkatlice uygulanması gerekir.”DHA-Sağlık Durumu Türkiye-Antalya Erol AKKIR
2021-01-09 10:16:41

Anadolu Ajansı, DHA, İHA kadar geçilen bütün Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin yasal muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678