Sinema HaberleriKim Ama-duk Hayatını Kaybetti

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Güney Koreli ünlü yönetmen Kim Oysa-duk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

20 Kasım’dan bu yandan Letonya’da yer alan ünlü yönetmen Kim Ancak-duk, Jurmala şehrine yerleşmek için resmi işlemlerini tamamlamaya çalışıyordu. Ama planlanan bir toplantıya gelemeyince arkadaşları göre aranan ve koronavirüs semptomları geçirdiği öğrenilen ünlü yönetmenin ölümü çevirmeni Darya Krutova tarafından doğrulandı.

Kim Ki-duk, 20 Aralık 1960’da Güney Kore Bonghwa’da Kyungsang’ın kuzeyindeki bir taşra köyünde doğdu. Epeyce haylaz bir çocuk olan Kim, 9 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Seoul’e taşındı. Burada tarım eğitimi veren bir okula gönderildi. Ama fiziki yetersizlikler yüzünden okuldan ayrılıp fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başladı. 20 yaşına geldiğinde deniz kuvvetlerine katıldı. Askeri hayata fazla ivedi ahenk sağlayan Kim, 5 yıl çavuş olarak görev yaptı. Bu askeri tecrübeleri ona insan ilişkileri ve şahsiyet analizi açısından varlıklı bir birikim sağladı. 1990′ da bir uçak bileti alabilecek değin para biriktirip, sanat eğitimi olmak için Fransa’ya taşındı. Geçimini, kendi resimlerini satarak kazanıyordu. 1993’de yeniden Kore’ye dönen yönetmen, film senaryosu yazmaya başladı ve bir yarışmada iki senaryosu birden ödül kazandı.

Kim Ancak-duk’un film kariyeri diğer yönetmenlerinkinden öbür başladı. Hiçbir zaman sinema eğitimi almadı ve hiçbir vakit diğer bir yönetmenin yanında asistanlık yapmadı. Hiç kimsede görülmeyen perspektif ve kendine has hikâye anlatma tekniği buradan gelmektedir. Öbür ve etkileyici bir dille kendi yaşamını ve deneyimlerini anlattığı “Crocodile (1996)”, film serüvenin başlangıcı oldu. “Crocodile”ı, Koreli bir askerin ve başarısız bir ressamın Paris’te geçen arkadaşlık ilişkisinin anlatıldığı “Wild Animals” izledi. Kim Ama-duk, Kore sinemasının 60’lı yıllardaki duayeni Yoo Hyun-Mok’un deyimiyle ‘imgelerle konuşan yönetmen’ olarak ün saldı.

2003 yılında ise kendinin de orta yaşdaki budist rahibi canlandırdığı filmi “Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring” olağanüstü görselliği ile beğeni topladı. Budist bir rahibin yaşamının mevsimlerinin, metaforik bir anlatımla yansıtıldığı filmde, yönetmen, sessizliği bir çığlık kadar etkili kullanabildiğini gösterdi. 2004 yılında “Samaritan Girl” ile Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, “3 Iron” ile de Venedik Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

Sinemayla gerçeğin birbirine karıştığı filmleri, izleyiciyi yoğunluğuyla şoka sokacak şekilde etkiledi. Grotesk filmlerin yönetmeni Kim Oysa-duk için yaşam, güç ve sinema iç içe geçmiştir. Filmlerindeki karakterler, iyi ve şeytanca, çekicilik ve çirkinlik, normallik ve anormallik arasında gidip gelmektedir.

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678