Yerel SohbetKentsel mutasyon anlaşmazlığında elektriği kesilen yapı sakinlerinin imdadına ‘Komiser Şener’ yetişti

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Can ÇELİKYusuf KANTARLI/ADANA, (DHA)ADANA´da yaklaşık 5 yıl önce kentsel mutasyon kararı alınan ama inşaatı yapacak müteahhidin tutuklanması sebebiyle işlemleri yarıda kalan apartmanın elektriği, hukuki olarak yıkılması gerektiği için elektrik dağılma şirketi görevlilerince kesildi, sayaçlar sökülmek istendi. Duruma tepki gösteren binada oturan vatandaşlar, apartman kapısını zincirleyince görevliler polise haber verdi. Gelen polis ekibinin başındaki komiser İsmail Şener, elektrik kurumunun müdürünü arayıp zorunlu tutanağa imza atınca apartmana elektrik verildi. Komiser Şener´in bu davranışından nedeniyle duygulanan apartman sakinleri ise alkışlar eşliğinde “Polisinize güvenin” diyerek ekiplere teşekkür etti. 
Olay, dün saat 16.30 sıralarında merkez Seyhan ilçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi´ndeki 51 dairelik Süleyman Arıkoğlu Apartmanı´nda meydana geldi. Yapımına 1980 yılında başlanan ve 6 yıl içinde tamamlanan apartman için 2015 yılında bazı bina sakinlerinin ricası üstüne şehirsel dönüşüme başvuruldu. O dönem şehirsel dönüşüm projesini başlatması için bir müteahhit ile görüşüldü. Görüşmelerin sonucunda 5-6 daire sahibi açık havada kalan öteki mülk sahipleri müteahhitle anlaşmaya sıcak bakmadı. Buna rağmen azınlıkta olan daire sahiplerinin harekete geçmesi ve alınan karot örneğinin uygun çıkmasıyla birlikte şehirsel mutasyon süreci başladı. Fakat bundan kısa bir vakit daha sonra söz konusu müteahhit, bir suçtan dolayı cezaevine girdi. Apartmanın yıkılması ve diğer işlemler askıda kaldı. Müteahhitle anlaşan 5-6 daire sahibi ise bu süreçte evlerini boşaltıp diğer yere taşındı. Apartmanda oturanlar, sonra diğer müteahhitlerle anlaşmaya çalışsa da hiç kimse projeye sıcak bakmadı.
`DAİRELERİNİ BOŞALTANLAR DİLEKÇE VERDİ´
Aradan geçen 5 yıla rağmen herhangi bir müteahhitle anlaşamayan apartman sakinleri bu süreçte dairelerini boşaltan ve binanın yıkılmasını bekleyen eski komşularıyla zıt düştü. Evlerini boşaltıp apartmanın yıkılmasını bekleyen daire sahipleri ilçe belediyesine başvuru formu verdi. Bunun sonucunda ise felaket kararı verilen fakat yeniden yapı edilmesi için ruhsatı alınamayan binanın elektrik ve su aboneliklerinin iptaline karar verildi. Karar üstüne elektrik ve suları kesilen apartman sakinleri ise herhangi bir müteahhitle anlaşılmaması ve belediyenin yeni bina için ruhsat vermemesinden nedeniyle binayı boşaltmadı. Elektriklerinin ve sularının her kesilmesinden daha sonra duruma itiraz eden ve her tarafta açtıran apartman sakinleri bahşedilen karşı bir dilekçeyle onlarca kere aynı durumu yaşadı. Son olarak durum günü sorumlu elektrik kurumundan gelen görevlilerin apartman trafosundan elektriği kesmesi ve abone sayaçlarını sökeceğini söylemesi üstüne binada oturanlar duruma tepki göstererek, apartmanın kapısını zincirle bağladı. Apartmanda oturan vatandaşlar, elektrik saatlerini toplamak için binaya girmeye çalışan görevlileri engelleyip, ellerindeki mumlarla bina önünde beklemeye başladı.
‘DİYALİZ MAKİNESİ OLAN HASTA VAR’
5 yıldır bir gün bile binalarında huzurlu bir şekilde oturamadıklarını kaydeden apartman sakinlerinden Cengiz Avcı, binalarının yıkılması halinde belediyenin zorunlu ruhsatı vermediği için yeni binanın yapılmasının şu lahza için imkansız olduğunu söyledi. Önceki müteahhitle anlaşıp evlerini boşaltan eski komşularının ilgisizce davrandığını ve bu süreci hatalı yürüttüklerini kaydeden Avcı, “Kış mevsimi, halk evlerinde mağdur oluyor. Diyaliz makinesi olan hasta var. Koronavirüs hastalığını evinde geçiren komşularımız var. Bunlar ne yapacağını şaşırdı” diye konuştu.
`ÇOCUKLAR EBA´DAN MAHRUM KALDI´
Binada oturan Zahide Ölmez ise mağduriyetlerinin giderilmesini istediğini söyledi. Ölmez, elektriklerinin sık sık kesilmesinden nedeniyle online eğitim alan çocuklarının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminden mahrum olduğunu ve derslerinden geri kaldığını söyledi.
`VATANDAŞ MAĞDUR OLMASIN, ELEKTRİĞİ AÇIN´
Elektrik saatlerini biriktirmek için binaya giriş yapamayan görevliler bir vakit daha sonra durumu polise haber verdi. Apartmana gelen polis ekipleri bina oturanları ve elektrik dağılım şirketi görevlilerini dinledikten daha sonra evrakları inceledi. Ekiplerin başında olan Bağlar Polis Karakolu komiserlerinden İsmail Şener, elektrik saatlerini biriktirmek için gelen yetkililere devlete ait bir evrakla yarın polise başvuruda bulunmaları gerektiğini söyledi. Apartmanın elektriğinin açılması için kurum müdürüyle telefonla konuşan Komiser İsmail Şener, gereken sorumluluğu alarak tutanağa imza atacağını, şu lahza için apartman sakinlerinin mağdur olmamasını istediklerini söyledi. Şener´in “Vatandaşımız mağdur olmasın” diyerek tutanağı imzalamasından sonra yapı elektriği her tarafta açıldı. Komiser Şener´in bu davranışından nedeniyle duygulanan vatandaşlar ise alkışlar eşliğinde “Polisinize güvenin” diyerek ekiplere teşekkür etti. Ellerindeki mumları göstererek elektriklerinin açılmasını kutlayan vatandaşlar, ileriki süreç için karşısında bir hukuki süreç başlatacaklarını belirtti.DHA-Güvenlik Türkiye-Adana / Merkez Can ÇELİK
2021-01-12 11:06:44

Anadolu Ajansı, DHA, İHA göre geçilen bütün Adana haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adana Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678