Yerel SohbetKan bağışını artmak için yoğun mücadele

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Gülay KUYUCUOrhan AŞAN/VAN, (DHA)TÜRK Kızılay Güneydoğu Alan Kan Merkezi’nce soğuk hava koşulları ve pandemi nedeniyle azalan bağışçı sayısının yükseltilmesi için ekip sayıları artırılıp, mahallelerde kampanyalar düzenlenmeye başlandı. Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Kemal Yıldız, herkesin bu konuda aklıselim olması gerektiğini söyledi.
Bölgede Van, Muş, Bitlis, Ağrı, Hakkari ve Iğdır’daki hastanelerin kan ihtiyacının karşılandığı Kızılay Güneydoğu Bölge Kan Merkezi’nce kan bağış merkezlerinin yanı sıra kurulan mobil araçlarla da kan bağışçıları kabul ediliyor. Pandemi ve son dönemde bölgede havaların soğuması nedeniyle kan bağışında azalma oldu. Kızılay ekipleri, eksilen kan stokunu çoğaltmak için keza takım sayılarını artırdı hem de sokağa çıkma kısıtlamalarında mahallelerde kampanyalar düzenlemeye başladı.
Kızılay Güneydoğu Bölge Kan Merkezi Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Kemal Yıldız, bölgede 6 ilin hastanelerinin kan ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Yıldız, “Bölgemizde hava şartlarının soğuk olması ve pandemiyle birlikte bir düşüş yaşıyoruz. gerçi hastanelerimizin kan ihtiyacını karşılıyoruz. Alt insanların bu konuda sağduyu olması gerekiyor. Kan sürekli bir ihtiyaç. Kana gereksinim duyulduğu vakit insanların aramaması için düzenli olarak kan bağışına gelmeleri gerekiyor. Aldığımız kanın yüzde 80’ini biz mobil araçlardan alıyoruz. Kan bağış merkezine de bağış oluyor. Lakin özellikle pandemi döneminde düşen kan sayılarını çoğaltmak için takım sayısını artırdık. Özellikle ekiplerimiz sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde mahallelerimizde kan bağışı kampanyamız oldu ve ciddi bir katılım oldu. Öteki mahallelerimizden de aynı desteği bekliyoruz” dedi.
`GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GELSİNLER´
Kan merkezleri ile mobil araçların her akşam dezenfekte edildiğini ve mikropsuz hale getirildiğini bildiren Yıldız, “Araçlarımız her akşam dezenfekte ediliyor ve steril bir ayla getiriliyor. Tek kullanımlık eldivenler kullanılıyor. Çalışan arkadaşlarımız her bağışçının ateşini ölçülüyor. Örtüler her bağışçının arkasından değiştiriliyor. Kan bağışında bulunmak isteyen herkes gönül rahatlığıyla gelip kan bağışında bulunabilirler” diye konuştu.DHA-Genel Türkiye-Van Gülay KUYUCU-Orhan AŞAN
2021-01-08 09:42:44

Anadolu Ajansı, DHA, İHA göre geçilen bütün Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678