Yerel Sohbetİzmir Büyükşehir’den ‘Pasaport’ ve ‘Agamemnon’ açıklaması

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Tarihi Pasaport İskelesi’ ve ‘Agamemnon’ isimli yüzer iskele ile ilgili tepki ve eleştirilere ilişkin tanımlama yaptı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi göre tarihi Pasaport iskelesi ile ilgili sosyal medyada gösterilen tepki ve eleştirilere ilişkin açıklamada bulunuldu. Tarihi Pasaport İskelesinin adının değişmediği ve asla değişmeyeceği vurgulanan açıklamada, Pasaport İskelesinin tadilata alınması sebebiyle gemilerin yanaşması için Urla’dan geçici olarak getirilen ‘Agamemnon’ isimli yüzer iskelenin 2017 yılında yaptırıldığı, Başkan Tunç Soyer’in iskelenin yapımıyla da, adıyla da bir ilgisi olmadığı belirtildi.
Birkaç gün sonradan Urla’daki yerine dönecek olan yüzer iskelenin adını, Balçova’da hizmet veren tarihi Agamemnon Kaplıcaları’na ithafen turistik amaçla aldığı ifade edildi. Açıklamada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar 2017 yılında kentin turistik ilçesi Urla’ya deniz yoluyla toplu ulaşım sağlanması amacıyla yaptırılan yüzer iskelenin belirlenmiş bir siyasi kesim ve benzer anlayışa hizmet ettiği tanıdık basın kuruluşları kadar yapay bir gündem arabulucu olarak kullanılma çabalarını hayretle izlemekteyiz. Tartışmaya konu edilen Agamemnon yüzer iskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesinin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi’nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim’de Urla’dan geçici olarak getirilmiş, Körfez içi sefer yapan İZDENİZ gezgin gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır. Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının arkasından kısa bir zaman daha sonra her yerde Urla’ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir. Dolayısıyla laf konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle gülünç suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

“Yüzer iskele Tunç Soyer döneminde yaptırılmamıştır”
Agamemnon’un uzun senelerdir kentte dağıtılmış tesislere ismini verdiği kaydedilen tanımlama, şöyle devam etti:
“Balçova’daki tarihi Agamemnon Kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığının devlete ait internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır. Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu’nda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin hemen bu adı başta duyuyormuş gibi davranmaları ikiyüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki ‘Agamemnon Salonu’ ifadelerini de ayrıca hatırlatırız. Özetle, laf konusu yüzer iskele Tunç Soyer döneminde yaptırılmamış, Agamemnon ismi de kendisi kadar verilmemiştir. bununla beraber halen İzmir’de Agamemnon ismini taşıyan İzmir Valiliğine yan tesislerin faaliyet gösterdiği ise bilinmektedir. öte yandan tarihçesi M.Ö 1200’lü yıllara dayanan mitolojik hikayeler üzerinden entrika teorileri üretmenin komikliğini ise kamuoyunun takdirine bırakmanın en doğrusu olacağı kanaatindeyiz. Yurt sevgisinin devlet, millet, bayrak gibi iki taraflı değerlerimiz üzerinden siyasi çıkarlar uğruna yalan ve iftiralara cihaz edilmesi başlıca üzüntü duyulması gereken siyasetimizin hakiki meselesi olarak karşımızda durmaktadır. Bu yalanları ortaya atanların tek derdinin bizi yalanlarıyla oyalarken, İzmir için yaptığımız ve yapacağımız hizmetleri gölgelemek olduğunun fazla farkındayız. Bu tuzağa da düşmeyeceğiz fakat meydanı da palavracı ve iftiracılara bırakmayacağız.”

Anadolu Ajansı, DHA, İHA göre geçilen bütün İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678