Yerel Sohbet‘Gaziantep’te balık satışları yüzde 50 arttı’

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Kadir GÜNEŞAhmet KILIÇ/GAZİANTEP, (DHA) GASTRONOMİ kenti Gaziantep’te et ve tavuğun yanı sıra balık tüketimi de artmaya başladı. İnsanların balığı, kebaba alternatif olarak görmeye başladığını söyleyen balıkçı Ali Tekin, ”Gaziantep balık kültürüne alışıyor. Etin yanına büyük bir alternatif oldu. Son zamanlarda fiyatlar da değiştirme yok. Satışlarımız yüzde 50 oranında arttı” dedi.
Türk yemek kültürlerinin en önemli lezzetlerinden olan balık, son zamanlarda et, ciğer ve sakatatın artı tüketildiği Gaziantep’te, vatandaşlar göre alaka görmeye başladı.
Özellikle pandemi döneminde saymakla bitmez tükenmez faydaları sebebiyle 1 ay içerisinde yüzde 50 oranında daha pozitif tüketilen balık, denizlerde av sezonunun başlamasıyla tezgahları doldurdu.
Balık sezonun açılmasının peşinde Gaziantep’te vatandaşlar balığa yoğun ilgi gösterirken, kentte en fazla satılan balık palamut ve ançuez oldu.
‘FİYATLARIMIZ İSTANBUL İLE AYNI’
Kentte pandemi döneminde balık satışlarında yükselme olduğunu dile getiren balıkçı Ali Tekin, bilhassa Cuma günleri satışlarda önemli artış olduğunu bunun sebebinin de hafta sonları devamlı sokağa çıkma kısıtlamasının etkin olduğunu söyledi.
Ali Tekin, vatandaşların hafta sonları evlerinde daha özenli yemek yaptıkları için etin ve tavuğun yanı sıra balığa da ilgi gösterdiklerini ve satışlarında yüzde 50 oranında çoğalma olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:
“Satışlarımız yüzde 50 arttı. Faydalarını saymakla bitiremeyiz o yüzden bilhassa bu pandemi döneminde vatandaşlar daha çok alaka gösteriyor. Burada sattığımız balıklar Karadeniz ve Ege bölgesinden günlük taze geliyor. Taze olması nedeniyle de halkımız daha çok tercih etmeye başladı. Fiyatlarımızda da artış laf konusu yok. Sıradan seyrinde ilerliyor. İstanbul’daki fiyat ile Gaziantep’teki fiyat aynı.  Gaziantep aslında eti fazla tüketen bir halk müziği. Oysa balığın burada fazla olması ve jurnal gelmesinden dolayı vatandaşlarımız rağbet gösteriyor. Önceki yıllarda satış konusunda bıkkınlık yaşamıştık ama şu lahza satışlar gayet iyi durumda. Fiyatlar artık değişmez bu seyrinde devam eder yükseleceğini düşünmüyoruz.”DHA-Genel Türkiye-Gaziantep Kadir GÜNEŞ.Ahmet KILIÇ
2021-01-09 11:43:28

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen bütün Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin yasal muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678