Kadınca Çocuklarda yüksek alev niçin olur neler yapılmalı işte uyarı edilmesi gerekenler!

2 sene önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Kış ayları özellikle çocuklar için hastalık mevsimi olarak biliniyor. Bu dönemde görülen rahatsızlıkların manâlı bir çoğunluğu ise yüksek ateşe neden oluyor. O Kadar çok aile yükselen alev değerleri ile karşılaştığında endişeye kapılıyor ve bilinçsizce yanlış yöntemlere başvurabildikleri için çocukların genel afiyet durumları negatif etkilenebiliyor. Uz. Dr. Elif Erdem Özcan, çocuklarda yüksek ateş konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında data verdi.

Sonbahar ve kış mevsimi bulaşıcı hastalıkların dönemidir. Bu yıl koronavirüs de yeni hastalıklar arasına girdiği için, aileler çocuklarının ateşinin çıkması durumunda daha artı paniğe kapılmaktadır.Ancak yüksek ateşe yol açan enfeksiyonlarla mücadele ederken ilk olarak dürüst ateş ölçümü yapılması, ateş dereceleri konusunda data sahibi olunması, üzüntü ile yanlış uygulamalar yapmaktan kaçınılarak ateşin nasıl düşürülebileceğinin bilinmesi yük taşımaktadır.

Alev varsa karoser savaşıyor demektir 

Alev vücudun enfeksiyon ajanlarına verdiği biyolojik bir yanıttır. Bunun sağlanması için beynin hipotolamus bölgesinde bir ısı ayar merkezi vardır. Zorunlu durumlarda ısı akort merkezinin aktive olmasıyla beraber ceset sıcaklığı artmaktadır. Ceset ısısı sıradan şartlarda 36.5 ile 37 derece arasındır.Günün dağıtılmış saatlerine tarafından de bu sıcaklık değişir. Bu sıcaklık yükseldiğinde de bağışıklık sisteminin elemanları aktive olur. Bu noktada bağışıklık sistemi virüslerle savaşmaktadır. Yani ateş vücudun verdiği dinç bir tepkidir. Ateşin vücuda faydalı olduğu bilinmelidir. Oysa 38 derece ve üzerindeki ateş değerleri konusunda titiz olunmalıdır.

İlk üç ayda koltukaltı ve makattan ölçüm uygundur 

Ufak bebeklerin alev değerleri; aldıkları besinler, üzerlerindeki kıyafetler veya bulundukları ortama kadar değişebilmektedir. Koltuk altından ölçülen ateşin 37.5; kulak ve makattan ölçülen ateşin 37.8 üzerinde olması yüksek alev olarak kabul edilir. Bebeklik ve çocukluk çağında ateş kriterleri biraz daha farklıdır.Bebeklerin ilk üç ayında koltukaltı ve makattan alev ölçülmesi doğrudur. Koltukaltından ölçülen ateş 37.5’in üzerindeyse başlangıçta bebeği soymak gerekir.Genelde bebeklerin üşüyeceği düşünülerek kat kat kalın kıyafetler giydirilmektedir ama bu hatalı bir uygulamadır. Bebeğin bulunduğu etraf birazcık serinletildikten 15 dakika sonradan her yerde ateş ölçülmelidir. Eğer hala 37.5 derecenin üzerindeyse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İlk 3 ayda yüksek alev önemlidir 

Bebeklerin ilk 3 ayda enfeksiyonlara daha yatkın olduğu bilinmelidir. Alev durumunda 3 ay üzeri bebekleri ilk olarak soymak ve 30-35 derecelik bir suyla duş aldırmak ağırlık taşır. Eğer alev yükselmeye devam ederse doktora danışılarak bir ateş düşürücü kullanılabilir. Eğer bebeğin beslenmesi adi, aktivitesi yerindeyse; kusma, ishal, bilinç değişikliği, döküntü, uyuklama, kendinden geçme gibi durumlar yoksa azıcık daha ağırbaşlı olunup beklenebilir. Genel Olarak uygun alev düşürücüyle 1-1.5 saat içinde alev düşmektedir.

Sirkeli ya da alkollü suya yönelmeyin 

Alev 38 derecenin üzerindeyse ve düşmüyorsa bir uzmana müracaat etmek önemlidir. Bebeklerde ve çocuklarda ateş devirmek için sirkeli, alkollü su kullanılmamalıdır. Çünkü bunlar başlangıçta ateşi düşürüyor gibi görünse de gerçekte daha da yükseltebilmektedir. Alkol ve sirkeli su ilk olarak damarları daraltıp, sonradan bir anda genişleterek ateşi çıkarmaktadır.İki yaş üstü çocuklarda genel durum iyiyse birazcık daha beklenebilir. Ilık duş, daha ince kıyafetler ve ateş düşürücü yöntemler önemlidir. Çocuğun genel durumu iyiyse, beslenmesi, aktivitesi normalse beklenebilir oysa bu durumda da doktorla irtibatta olunmalıdır.

Ufak bebekleri bol bol emzirin 

Minik ve anne sütü bölge bebeklerde ateş durumunda emzirmenin önemi büyüktür. Bu bebeklerin alev halinde daha sık emzirilmesi gerekmektedir çünkü anne sütü enfeksiyonla en iyi savaşan silahtır. Daha büyük bebekler ile çocuklarda su ve yiyecek alımını artmak büyük siklet taşımaktadır.

 

KAYNAK:PEMBENAR

 

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetGeveze Mobil

Hazan Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781