Geveze TeknolojiBTK ve CB Dijital Değişim Ofisi acele olarak WhatsApp’ı yine görüşürüz toplanacak

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

WhatsApp’ın mahremiyet sözleşmesini güncellemesinin ardındaki, öyle fazla kişinin farklı Telegram, Signal ve BİP gibi mesajlaşma uygulamalarına geçiş yaptığını paylaşmıştık. Bugün WhatsApp yayınladığı bir bildiri ile güncellemenin amacı, Facebook’un WhatsApp mesajlarına erişimi ve güncellemenin Türkiye’deki kullanıcıları nasıl etkilediği sorularına cevap verdi.  

Ancak bu yorumlama devlet kurumları için tatmin edici olmamış olabilir. Zira konuya yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilye tarafından BTK, Dijital Değişim Ofisi ve ilgili çoğu halk kurumunun acil olarak WhatsApp konusunu değer biçmek üzere toplantı yapmaya gösteri ettiğini bildirdi.

Bu hafta içerisinde yapılması planlan buluşma sonrası hangi kararların geleceğini ise birlikte göreceğiz.

WhatsApp ne istiyor?

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yayına alacağı gizlilik politikası WhatsApp kullanıcı verilerinin, Facebook ile paylaşılmasını kapsıyordu. Bu güncelleme ile kullanıcılar, Facebook Pay gibi Facebook servislerini WhatsApp’ta kullanabilecek. Aynı Zamanda Facebook ekosisteminden reklam ve tanıtım içerikleri de WhatsApp’ta gösterilmeye başlayacaktı. 4 Ocak’ta güncellenen Mahremiyet İlkeleri’nin tamamını WhatsApp yardım merkezinden inceleyebilirsiniz. 

Bu gizlilik politikayı kabul etmeyen kullanıcılar ise WhatsApp’ı 8 Şubat 2021’den itibaren kullanamayacaktı. Bu mecburiyet Türkiye’deki kullanıcı tabanını rahatsız etti ve kullanıcılar farklı uygulamalara geçiş yapmaya karar verdi.  

Bu karar neticesinde başvuru mağazasında ilk sıraya yerleşen Telegram’ı, Signal ve BİP takip etti. Signal Elon Musk’ın tavsiyesinin arkasında 2 gün içinde 100 bin, BiP ise 24 saatte 1 milyondan pozitif indirme aldı. 

WhatsApp açıklaması

Facebook’un WhatsApp mesajlarına erişimi değil.” açıklamasında bulundu. Şirket, “Üçüncü şahıslar, WhatsApp veya Facebook bile, bu içerikleri göremez.”dedi. 

Açıklamada güncelleme ile işletmelerin WhatsApp’ın asıl şirketi Facebook üzerinden tehlikesiz hosting hizmeti alma seçeneğine kavuşacağı belirtildi. Şirket, insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden takviye almalarını kolaylaştırmak istediğini ifade etti. Paylaşılan metne tarafından, güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile data paylaşımını değiştirmeyecek. 

Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu

Ayrıca Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet kurulu paylaştığı açıklama ile Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldığını duyurdu. Rekabet Kurulu, bu haliyle güncellemenin, daha pozitif verinin Facebook göre toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermekte olduğunu belirtti. 

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen bilgi paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (tümü birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp uygulama koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, laf konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, huysuz halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook göre toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda keza laf konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara değin ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren diğer hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden ya da bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un bilgi paylaşımını taşıyan yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe değin bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Konu hakkında veri almaya devam ettikçe haberimizi güncelleyeceğiz. 

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalim SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678