İslam SohbetBoşanan Kadının Nafaka veya Tazminat Alması Caiz mi?

1 sene önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Mehir ne dek istenir? Boşandıktan sonradan kadının nafaka ya da tazminat alması caiz midir? Dr. Ahmet Hamdi Şimşek cevaplıyor.

NAFAKANIN DİNEN HÜKMÜ

Hanefîler’e göre hâkim kadar nafaka takdiri yalnızca miktarının belirlenmesi bakımından yok, nafaka borcunun adaleli bir borç haline  gelmesi bakımdan önemlidir. Eğer karı koca nafaka borcu ve miktarı üstünde anlaşmamışlarsa veya hâkim göre takdir edilmemişse taraflardan birinin ölümü ile, boşanma ile ya da kadının “nâşize” duruma düşmesi ile bu borç düşer. Kadının nâşize olması izdivaç hukukuna riayet etmemesi ve kocasının rızâsını almadan evini terketmesi anlamına gelmektedir. Nâşize durumdaki kadının o andan itibaren aslında nafaka hakkı yoktur. Her üç halde de geriye dönük bir nafaka talebinin mümkün olmaması, mahkemeye başvurulmadığına göre nafakanın ödenmekte olduğu var sayımına dayanmaktadır. Hâkim kadar nafaka takdir edilmesi ödenmiş olma faraziyesini ortadan kaldırmaktadır. Diğer üç mezhebe tarafından ise nafaka hâkimin takdirine yoksul  olmaksızın  kaslı bir borç olarak doğar; fakat ödenmekle veya ibrâ ile düşer.

Eşin ihtiyaçlarının bayağı yollardan karşılanmaması durumunda mahkemece nafaka takdir edilmesi daima kadının problemini çözmemektedir. Kocasının nafaka borcunu eda etmemesi sebebiyle kadının ayrıca bir boşanma hakkının bulunup bulunmadığı tartışmalıdır. Hanefî hukukçular bu durumda kadının bir boşanma hakkının var olduğunu kabul etmezler. Öteki mezheplerde ise ileride görüleceği üzere kadının belirli şartlarla  boşanma hakkı  bulunmaktadır.

Kaynak: İslam İlmihali 2, TDV Yayınları

NAFAKA NEDİR? NAFAKA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Nafaka Nedir? Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

İSLAM’A GÖRE NAFAKANIN HÜKMÜ

İslam'a Göre Nafakanın Hükmü

sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678