Yerel SohbetBakan Dönmez: Nahçıvan’a 12 ayda doğal gaz hattı çekilecek

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Suat DENİZ/ IĞDIR (DHA)ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan´la yapılan uzlaşma gereği Nahçıvan’a 12 ayda doğal gaz hattı çekileceğini söyledi. Dönmez, güzergahta bulunan belediye ve mesken birimlerine de doğal gaz verileceğini belirtti.
Sarıkamış Harekatı´nın 106´ncı yılı etkinliklerine katılan Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, özel uçakla Iğdır´a geldi. Iğdır Valiliği ve Belediyesi´ni ziyaret eden Bakan Dönmez, Bakan Kasapoğlu, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim´den veri aldı. Valilik ve belediyenin talepleri ile yatırımlar konusunda görüştüklerini söyleyen Bakan Dönmez, “Iğdır takriben 3 yıldır doğal gazın konforunu tanıdı, biliyor. İnşallah yeni dönemde beldelerimize, belediyelerimize de doğal gaz ulaştırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanları aralarında Nahçıvan’a doğal gaz hattı çekilmesiyle ilgili bir anlaşma yapmıştık. giderken projeyi yerinde değer biçme imkanı bulduk, inşallah önümüzdeki birkaç ay içerisinde ihalesini tamamlayacağız ve boru hattının imalatının inşaatına süratle başlayacağız. İnşaat yapım süresini 12 ay olarak planladık. Bu serhat kentimiz Iğdır’ın stratejik önemini artıracak önemli projelerden birisidir” dedi.
Nahçıvan’a gidecek doğal gaz boru hattı güzergahı üzerinde yer alan belediyeler ile mesken birimlerine de ileride doğal gaz kullanmaları için çıkış noktaları koyulacağını kaydeden Dönmez, “Iğdır, bu projeden keza istifade etmiş olacak. İki devlet tek halk söylemi vardı, bunu her alanda ortaya koymuştuk. Bu son gelişmelerde zaten bunu onaylama etmiş olduk. Ticaretin gelişmesi için önemli fırsatlar elimize geçecek, Nahçıvan’dan Azerbaycan’a olan hol bunlardan birisidir. Demin maddi bir gelişme değil. Orada geçmişte kullanılan birtakım ulaşım hatları da var, bunlar gündeme gelecektir. Her bakımdan bu başarı iki ülkenin de lehine olmuştur” diye konuştu.
`SPOR VE GENÇLİK YATIRIMLARINI FARKLI BOYUTLARA TAŞIYACAĞIZ´
Valilik ve belediyede Iğdır’ın merkezini, ilçelerini, köylerini, mahallelerini masaya yatırdıklarını kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, şunları söyledi:
“Iğdır’ın genç nüfusu bizim için fazla ciddi bir önemi ortaya koyuyor. Ayrıca gençlerimiz hem de bütün halkımızı kapsayan bir yatırım çalışması yaptık. İnşallah önümüzdeki süreçte var olan spor ve gençlik yatırımlarını çok daha bambaşka boyutlara taşıyacağız. Bu çerçevede gerek sportif anlamda lüzum gençlik anlamında yatırımlarımızı, halkımızın erişebilirliğini en basit hale getirilmiş şekliyle gençlik merkezlerinde, kitap kahvelerle, spor alanlarıyla, lüzum açık sahalar, futbol, basketbol, voleybol ve bununla birlikte her sporcumuza, halkımızın bütün kesimlerine hitap edebilecek butik spor salonlarıyla inşallah bu erişimi kolaylaştıracağız.”
YÜZME BİLMEYEN KALMASIN
`Yüzme Bilmeyen Kalmasın´ projesiyle ilgili data veren Kasapoğlu, “2020 yılında koyduğumuz 1 milyon hedefi daha yukarıya taşıyoruz ve bu çerçevede Iğdır, bu projede varlığını fazla kuvvetli bir şekilde hissettirdi. 2021 yılında da bu hedefi, bu çıtayı daha yukarılara el birliğiyle yükselteceğiz. İnşallah mevcut havuzu halkımızın erişimini kolaylaştırmak için diğer bir havuzla zenginleştiriyoruz. Yeni bir yarı olimpik havuzu da belediyemizin tahsis edeceği merkeze inşallah en kısa zamanda inşa edeceğiz” dedi.
Bakanlar Dönmez ve Kasapoğlu, AK Parti teşkilatını da ziyaret ettikten sonra Iğdır´dan ayrıldı.DHA-Genel Türkiye-Iğdır / Merkez Suat DENİZ
2021-01-09 22:02:14

Anadolu Ajansı, DHA, İHA kadar geçilen bütün Iğdır haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Iğdır Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678