Yerel Sohbet520 gram doğan Nisa bebek, 142 günde yaşama tutundu

2 hafta önce Che tarafından eklendi. 0 yorum yapıldı.

Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA, (DHA)- KONYA´da, 23 haftalıkken 520 gram olarak dünyaya gelen ve doğumundan daha sonra 410 grama kadar düşen Dilber Nisa bebek, 142 günlük tedavisinin gerisinde taburcu edildi. 6 ve 4 yaşlarında da kızları olan Emete Varış (30), “Takriben 5 aydır hastanedeyiz. Şükür, bugünlere geldik” dedi. 
Ereğli’de yaşayan, 23 haftalık hamile Emete Varış, rahatsızlığı nedeniyle ilçedeki hastaneye başvurdu. Afiyet görevlilerince ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilen Varış, burada sezaryenle doğum yaptı. 520 gram olarak dünyaya gelen ve Dilber Nisa adı bahşedilen bebek, ilerleyen dönemde 410 grama değin düştü. Kuvözde solunum cihazına ast olarak yaşamış ve anne sütünden başka bir şey verilmeyen Dilber Nisa bebek, 142 jurnal tedavisinin arkasından taburcu edildi. 
`BEBEĞİM HAYATA TUTUNDU´
6 ve 4 yaşlarında 2 kızı daha olan Emete Varış, Dilber Nisa’ya kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek, ”Nisa 3’üncü bebeğim, hayata tutundu. Takriben 5 aydır hastanedeyiz. Bu süreçte bebeğimin sağlığı konusunda birtakım ufak sorunlarla karşılaştık. Şükür ancak büyük sorunlarla karşılaşmadık. Bütün bebeklerde olduğu gibi küçük problemler oldu. Gayet iyiyiz ve bugünlere geldik. Uyumumuz da Allah´a şükür mükemmel. Büyük kızım 6 yaşında, dahası 4 yaşında küçük ablası var. Kardeşlerini fazla merak ediyorlar. Bizi umma sürecindeler. Taburcu edildikten sonradan kontrollerimiz devam edecek” diye konuştu. 
Varış ailesi, `Prematüre Bebek Mezuniyet Belgesi´ verilmesinin ardından sıhhat görevlileri kadar alkışlarla taburcu edildi.
‘MAMA KULLANMADIK’
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanifi Aristokrat ise Dilber Nisa bebeğinin çare sürecini anlattı. Aristokrat, ”Sezaryenle dünyaya gelen Nisa bebek, 520 gram olarak doğdu. İlerleyen süreçte vücudundaki fazla sıvıları attığında 410 grama değin düştü. İlk başta beklenen zorlukları yaşadık. 23 haftalık doğan bir bebeğin yaşayacağı bütün komplikasyonları yaşadı. Akciğer ve beslenmeyle ilgili sorunları oldu. Uzun zaman solunum cihazına emrindeki olarak kaldı. Beslenmesi dikkat gerektiren süreç olduğu için anne sütü haricen hiçbir şey almadı. Herhangi bir mama kullanmadık. Beslenemediği zaman da damar yolundan beslenmesine devam ettik. Enfeksiyon yönünden ciddi bir can sıkıntısı yaşamadık. Akciğerler yönünden oksijenin çok zararlı olduğunu bildiğimiz için takibi yönünde sıkı politikalar izledik. O yüzden akciğerleri de fazla artı zarar görmedi” dedi.
‘YAVAŞ YAVAŞ KİLO ALDI’
Prof. Dr. Asilzade, Nisa bebeğin tedavi sürecinde yavaşça kilo aldığını ve sorunları zamanla aştığını aktardı. Bebeğin gelişiminin ve sağlığının normale döndüğünü anlatan Asilzade, “Son 3 haftadır da bebek ve annenin armoni ve adaptasyonu sağlandı. Bu konudaki en büyük sevincimiz, herhangi şekilde kafasında bir kanama gelişmeden, oksijene bağımlı olmadan, annesinin ayrıntılarıyla kendisini beslediği bir bebek olarak dinç şekilde taburcu etmemizdir. 142’nci gününde olağan haftasına gelen, 1800 grama ulaşan Nisa bebeği bugün itibarıyla taburcu ediyoruz. Yan ancak 500 gramlık bir bebek taburcu etmek hoş lakin sağlıklı 500 gramlık bebeği taburcu olabilmek daha da hoş. Bu süreci başarılı şekilde yönetebilmeniz için çağdaş teknoloji kullanmanız önem talep ediyor. Bebekler için günün 24 saatinde, mesai kavramına emrindeki olmadan süre ayırabilecek tecrübeli bir ekibe sahip olmanız gerekiyor. Her sabahleyin, dünyada olan gelişmeleri kendi aramızda en az bir saat tartışıyoruz. `Kim bir insanın hayatını kurtarırsa bütün insanlığın hayatını kurtarmış gibidir´ düsturunu da prensip olarak benimsediğimiz için başarılı sonuçlara imza attığımıza inanıyoruz. Nisa bebeğin yanı sıra halen servisimizde çare gören 500-700 gram ağırlığa sahip diğer bebeklerimizin de sağlıkla taburcu olabilmeleri için gayretle çalışmaktayız. Bu hasta profilimizle de Türkiye´nin sayılı merkezleri aralarında yer almaktayız” diye konuştu.  DHA-Genel Türkiye-Konya / Merkez Salih BÜYÜKSAMANCI
2021-01-08 13:07:14

Anadolu Ajansı, DHA, İHA kadar geçilen tüm Konya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Konya Haberleri alanında bulunan haberlerin hepsinin yasal muhatabı haberi geçen ajanslardır. sizlere http://www.gevezebiz.com/ farkıyla sunulmuştur.

Geveze SohbetTrend SohbetBalım SohbetHilal SohbetMynet SohbetMobil Sohbet

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

    Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/gevezeyiz/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2678